◾ Veri Kurtarma

veri kurtarma

Veri kaybı bilişim cihazlarında (sunucu, bilgisayar, depolama cihazı vb.) ortaya çıkan bir hata sonucu bilginin yok olması anlamına gelmektedir. Bu yok olma işlemi veri depolama, veri iletme veya veri işleme safhalarının birinde bir arıza veya ihmalden dolayı gerçekleşebilir.

Bilgi işlem sistemleri bu sorunlarla baş edebilmek için yedek alma veya felaketten geri dönme yöntemlerini uygulamaktadırlar. Veri kaybı, ağda yaşanan bazı sorunlar sonucu oluşan veriye erişememe durumu ile karıştırılmamalıdır. Kullanıcı için aynı sonucu doğuruyorlar olsa da, teknik personel için farklı yöntemlerle çözülebilen durumlardır.

Veri Kurtarma Hazırlığı Sırasında İzlenecek Adımlar

Veri kaybının gerçekleştiği ortamı kullanma:

Eğer veri kaybının gerçekleştiği ortam bir şekilde normal aktiviteler için kullanılmaya devam edilirse mevcut ortamda kurtarılmayı bekleyen verinin üzerine yeni veri yazılma riski oldukça artacaktır. Bu nedenle veri kaybı gerçekleştiğinin fark edilmesinden hemen sonra yapılması gereken ilk şey o ortamı kullanmamak olacaktır.

Kaybolan veriyi tespit et:

İlk adımdaki işlemler tamamlandıktan sonra yapılması gereken hangi verilerin silindiğinin ve nerde (dizin, logical volume vb.) olduğunun tespit edilmesi.

Fiziksel hasar olup olmadığını kontrol et:

Eğer kullanılan disk üzerinde fiziksel bir hasar mevcutsa veri kurtarma yazılımları bize yarar sağlamayacaktır. Öyle bir durumda izlenmesi gereken yollar ve yöntemler farklılık göstermektedir.

Verinin değerini hesapla:

Kaybolan verinin değerinin bizim veya kurumumuzun için ne kadar değerli olduğunu sayısal olarak hesaplamamız gerekir. Günümüzde kullanıcı bilgisayarlarından veri kurtarmak için ücretsiz yazılımların çoğunlukla yeterli olduğunu görülmektedir. Ancak bu çözümler tam anlamıyla size yardımcı olmayacak ve kurtarılmak istenilen verinin zara görmesine neden olacaktır.

Bigdata Forensic Olarak Nasıl Veri Kurtarıyoruz?

  • Verinin kayıt bulunduğu disk üzerinde arıza tespiti yapılır.
  • Disk üzerinde herhangi bir arıza yoksa yalnızca veri silinmişse lisanslı yazılımlar kullanılmak suretiyle veri kurtarma işlemi gerçekleştirilir.
  • Disk üzerinde herhangi bir arıza tespit edilmesi durumunda arızalı parçanın onarımı gerçekleştirilir.
  • Talep edilmesi durumunda onarılan disk üzerinde veri kurtarması işlemi yapılır
  • Onarılan disk içerisindeki tüm veri sağlam bir hard diske kopyalanarak teslim edilir.
  • Yapılan işlemler ile ilgili çözümleme değerlendirilmesi ve sonuç raporu oluşturulur.
  • Tarafınıza istenilen kargo ile veya elden teslim edilir.

Ayrıntılı bilgi için lütfen irtibata geçiniz.

 

  • Veri Kurtarma Yapılan Aygıtlar

hard-disk-kurtarma

  

flash-kurtarma

          

ss-veri-kurtarma

   

server-kurtarma

   

raid-kurtarma

   

dvr kayit

 

mobil

 
Hard Disk   USB Bellek   

SSD

 

Server

 

RAID

 

DVR-Kayıt Cihazı

   Mobil Cihaz