◾ RAID / NAS Kurtarma

raid data kurtarma 3

Genellikle veri hacmi insan gücü ile yönetilemeyecek kadar büyük olan organizasyonlarda kapasiteleri yüksek, görevleri uzmanlaştırılmış bilgisayarlar kullanılmaktadır. Sunucu (server) adI verilen bu bilgisayarlar genellikle bağlı bulundukları sistemin en önemli bileşenleridir. Dosya sunucuları, web sunucuları, vekil sunucular, video sunucular gibi farklı işlevleri olan birçok sunucu türü vardır.

Sunucu disk kapasiteleri oldukça büyük olmaktadır ve genellikle RAID adı verilen bir sistemle bu diskler mantıksal tek bir disk yapısına çevrilirler.

RAID sistemi disk performansını ve hata toleransını artırmak içi üretilmiş bir çözümdür. RAID yapısı ile birden fazla disk işletim sistemi tarafından bir disk olarak algılanır. RAID yapısı RAID disk kontrolör kartı veya özel yazılımlar ile oluşturulabilir. Farklı RAID yapıları olmakla beraber en sık kullanılanlar RAID 0,1 ve 5 yapılarıdır.

Sunucular haricinde RAID sistemi SAN (Storage Area Network) ve NAS (Network Attached Storrage) diskler de kullanırlar. RAID dizilerinde yayılmış bolum birkaç farklı sabit diskte bulunan eşit boyutlu bölümlerden oluşur. Yayılmış bolüme veri yazıldığında, disk performansını artırmak için, veri eşit bolümler arasında dağıtılarak kaydedilir. Bu da veri toplamada bazı zorluklara yol açar.

raid disk yapisi

Uzatılmış bolümden veri alınacağı zaman bu bölümü oluşturan farklı fiziksel disklerde bulunan bölümlerin her birine erişilmesi gerekir. Uzatılmış bolümü inceleyebilmek için RAID dizisindeki her disk sürücüsü RAID yapısını oluşturacak şekilde konfigürasyon tekrardan oluşturulmalıdır.

Bigdata Forensic, bozulmuş veya hasar görmüş RAID 0, 1, 5 yapısı içerinde bulunan verilerinize erişim sağlamak için size çeşitli çözüm yöntemleri sunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

 

 

 

  • Veri Kurtarma Yapılan Aygıtlar

hard-disk-kurtarma

  

flash-kurtarma

          

ss-veri-kurtarma

   

server-kurtarma

   

raid-kurtarma

   

dvr kayit

 

mobil

 
Hard Disk   USB Bellek   

SSD

 

Server

 

RAID

 

DVR-Kayıt Cihazı

   Mobil Cihaz