◾ Harddisk Kurtarma

hard disk recovery

HDD üzerindeki ana parçalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

PCB: Sürücü altında bulunan yeşil devre kartına verilen addır. Ana controller'larını (işlemcilerini) barındırır. Platter'dan gelen 1 ve 0’ları bilgisayarımızın anlayabileceği dile çeviren ara yüzdür.

Platter (dağıtım tepsisi): Disk sürücüleri bir veya daha fazla ince ve yuvarlak platter’lar içerir. Gerçek veriyi barındıran ortamlardır. Genelde çalıştıkları zamanlarda dakikada 5900 ile 7200 kez dönerler. Camdan veya bazı tür alaşımlardan yapılırlar ve manyetik katmanlarla ile kaplanırlar.

Başlık: Platter'da bulunan veriler okuma ve yazma başlıkları ile okunur. İşlem sırasında bu başlıklarla platter ile temas (nanometrelerle ölçülebilecek kadar yakın) halindedir. Genelde bir sürücü her platter için 2 adet başlık içerir. Eğer bu başlıklar fiziksel olarak zarar görecek olurlarsa platter’da bulunan veriler okunamaz ve hatta başlıklar platter’a olması gerekenden fazla yaklaşarak mevcut veriye zarar verebilir.

Firmware: Disk sürücüleri üzerinde kendine ait mini işletim sistemleri barındırırlar. Bu işletim sistemleri veriye erişmek ve gerekli işlemleri uygulamakla sorumludurlar. Firmware'in büyük bir çoğunluğu genelde platter üzerinde, boot sırasında gereken kısmı ise PCB üzerinde depolanır. Firware'de yaşanan sorunlar disk üzerindeki veriye erişememeye sebep olabilir.

Diskin üzerindeki bazı devreler veya mekanik parçalar disk açılmadan değiştirilerek onarım sağlanabilir. Ancak bazı durumlarda manyetik katmanın çıkarılıp çalışan başka bir diske yerleştirilmesi gerekebilir. Bu işlem özel ekipmanlar ve özel bir laboratuvar ortamı gerektirir.

Disk sürücüsünün çok az toleransa sahip olmasından dolayı havadaki toz parçaları dâhil en ufak şeyler bile diskin üzerine yapışarak diskin üzerindeki veriyi tamamen okunamaz hale getirebilir. Bu sebeple, bu tip işlemler temiz odalarda gerçekleştirilir.

Disk sürücüsünde meydana gelebilecek sorunlar ve bunlara uygun çözümler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Disk Sürücüsü Dönmüyor

Eğer sürücüye güç verildiğinde sürücü hiçbir şekilde işlem yapmıyor ve ses çıkarmıyor ise sorun çok büyük ihtimalle PCB üzerindedir. Eski teknoloji ile böle bir durumda herhangi bir aynı marka ve model disk üzerindeki PCB’yi bozuk PCB ile değiştirerek bu soruna çok kolay bir şekilde çözüm üretilebiliyordu. Ancak, yeni teknoloji disklerde mimari değiştirildi ve her sürücü artık kendine ait eşsiz bir microcode taşır hale getirildi. Arızalı PCB’yi çalışan bir PCB ile değiştirmek bir çözüm olmadığı gibi kurtarılmayı bekleyen veriye de zarar verme ihtimali ortaya çıkarıyor. Bu durumda yapılması gereken en iyi çözüm Bigdata Forensic teknik servisinden destek almak olacaktır.

Sürücü Dönüyor Ancak Klik Sesi Çıkarıyor

Bu buglu arızalı başlık veya başlıklara işaret etmektedir. Eğer disk yakın zamanda fiziksel bir darbe aldıysa platter'da da bir hasar meydana gelmiş olabilir. Her iki durumda da sürücü uzman bir ekip tarafından ele alınmalıdır. Sürücü temiz bir laboratuvar ortamında açılmalı ve başlıklar tekrar yerleştirilmelidir.

Bu durumda yapılması gereken en iyi şey Bigdata Forensic teknik servisinden destek almak olacaktır.

Disk Sürücü Dönüyor ve Bilgisayar Tarafından Tanıyor Ancak Erişilmeye Çalışıldığında Takılıyor

Bu durum genelde manyetik ortamın zarar gördüğün anlamına gelmektedir. Temel olarak, okunmaya çalışılan sürücüde fazla miktarda bad sector olması ve okunma sırasında diskin takılması sonucu ortaya çıkar. Bu sorun zamanlar ortaya çıkan standart bir sorundur ve bir hard imager sayesinde çözülebilir. Eğer diskin S.M.A.R.T değerlerine bakılacak olursa, diskte fazla sayıda reallocated sector olduğu görülecektir. Eğer veri gerçekten önemli ise diskinizi Star Forensic teknik servisine göndermek faydalı olacaktır.

Sürücü Çalıştığında Mekanik Bir Ses Çıkarıyor

Duyulan mekanik bip sesi sürücüyü çevirmeye çalışan motorun sesidir. Mekanik arızalar sonucu ortaya çıkar. Diskin başlıkları disk kullanılmadığı zaman platter'ların merkezine veya sonuna gelerek "park ederler". Okuma veya park anında başlıklar ve platter'lar asla birbiriyle temas etmezler. Bazı durumlarda başlık disk kullanımı durduğunda park edemez ve platter’ın ortasında kalır. Başlık ve platter'ların pürüzsüz yüzeyleri bu durumda birbirilerine yapışarak, diskin çalışmasını engeller. Bu durumda disk bir laboratuvar ortamında açılarak, başlıklar kaldırılmalı ve değiştirilmelidir. Bu sorun ile karşılaşıldığında sürücüyü Bigdata Forensic teknik servisine göndermek en uygun çözüm olacaktır.

Sürücü Normal Bir Şekilde Çalışıyor Ancak İşletim Sistemi Tarafından Tanınmıyor

Bu sorun genelde disk sürücüsünün firmware'ine işaret etmektedir. Bu sorun ile karşılaşıldığında sürücüyü Bigdata Forensic teknik servisine göndermek en uygun çözüm olacaktır.

  • Veri Kurtarma Yapılan Aygıtlar

hard-disk-kurtarma

  

flash-kurtarma

          

ss-veri-kurtarma

   

server-kurtarma

   

raid-kurtarma

   

dvr kayit

 

mobil

 
Hard Disk   USB Bellek   

SSD

 

Server

 

RAID

 

DVR-Kayıt Cihazı

   Mobil Cihaz