linux windows

Bu soru kullanım amacına göre cevaplanması gereken bir sorudur. Masa üstü olarak ve sunucu sistemlerinde farklı değerlendirmeler yapmak gerekir. Aşağıdaki karşılaştırmalar temel gereksinimler bazında yapılmıştır.

Devamını oku...

Steganografi

Zamanın ilerlemesiyle birlikte okuma, araştırma, eski arkadaşlara ulaşmaktan tutun da yemek siparişi, beyaz eşya ve giyim kuşama kadar neredeyse bütün ürünlerin pazarlanmasında internet hayatımızın her alanına girmiş bulunmaktadır. Yani günümüzde internet ve bilgisayar teknolojik bir buluştan çok ticari bir faaliyete dönüşmektedir.

Devamını oku...

bellek nedir cesitleri nelerdir

Bilgisayarlar temelde 3 ana bileşenden oluşmaktadır. Bunlar; merkezi işlem birimi (işlemci), bellek (RAM), giriş/çıkış aygıtları (klavye, mouse, sabit disk, yazıcı vb.) ‘dir.

Devamını oku...

veri kurtarma lab

Arızalanmış bir hard diskteki sektörler nasıl okunursa okunsun önemli olan anlamlı bir yapı oluşturulacak ve dosyalar elde edilecek şekilde bu sektörlerin birleştirilmesidir. Bunun için özel yazılım v donanıma ihtiyaç vardır. Daha sonra elde edilen dosyalar farklı bir ortama yazılarak kullanıcıya teslim edilir.

Devamını oku...

sha3

Yaygın olarak kullanımıyla hash, elde edilen dijital delillerinin değiştirilmediğini, orijinal şekillerinin muhafaza edildiğini, bu delillerin bütünlüğünün korunduğunu gösteren sabit uzunluktaki tek yönlü bir fonksiyondur.

Devamını oku...

  • Veri Kurtarma Yapılan Aygıtlar

hard-disk-kurtarma

  

flash-kurtarma

          

ss-veri-kurtarma

   

server-kurtarma

   

raid-kurtarma

   

dvr kayit

 

mobil

 
Hard Disk   USB Bellek   

SSD

 

Server

 

RAID

 

DVR-Kayıt Cihazı

   Mobil Cihaz