sim1

GSM teknolojisi ile çalışan telefonlar SIM Kartsız mobil ağa bağlanamazlar böylece arama yapamaz, mesaj atamaz, internete ulaşamazlar. Üzerinde küçük bir yonga barındıran SIM kartlarda (Subscriber Identity Module Card - Abone Kimlik Modülü) telefon numarası, güvenlik bilgisi, ödeme bilgisi gibi kritik bilgiler bulunur. Bunlar sayesinde operatör telefonu kimin kullandığını bilir.

Devamını oku...

lg 1

Root kelimesi bilgisayar dilinde “kök dizin” anlamına gelir. Telefonda root kelimesinin anlamı ise telefonun sistem dosyalarının bulunduğu kök dizine ulaşmak ve bu dosyaları değiştirebilme yetkisine sahip olmak demektir.

Devamını oku...

Mobil kimlik1

Mobil cihazların adli incelemelerinde kişisel bilgilerin güvenliği çok önemlidir. Kişisel verilerin korunması kanununa (24/03/2016 tarih ve 6698 sayılı) göre kişilerin kendi rızaları dışında kişisel verileri işlenemez.

Devamını oku...

Apple Mobile Forensic 1

Apple iPhone ve iPad mobil cihazları mobil pazarında önemli paya sahiptir. Bu nedenle adli bilişim uzmanları tarafından laboratuvarlar ortamında Apple mobil cihazlarının adli kopyalaması ve analizi konularında sürekli araştırmalar yapılarak yeni yöntemler geliştirilmektedir.

Devamını oku...

BigData iTunes Backup1

Adli bilişim uzmanları bazen veri kurtarılmak üzere hasar görmüş iTunes yedekleri ile karşılaşabilmektedirler. iTunes yedeklerinin muhtemel hasar görme sebepleri şunlar olabilir.

Devamını oku...

  • Veri Kurtarma Yapılan Aygıtlar

hard-disk-kurtarma

  

flash-kurtarma

          

ss-veri-kurtarma

   

server-kurtarma

   

raid-kurtarma

   

dvr kayit

 

mobil

 
Hard Disk   USB Bellek   

SSD

 

Server

 

RAID

 

DVR-Kayıt Cihazı

   Mobil Cihaz