Oxygen forensic

BigData Forensic olarak mobil cihaz inceleme yazılımları arasında yaygın kullanılan Oxgen Forensics yazılımını siz değerli inceleme uzmanları için inceledik ve ürün hakkında tespit edilen özellikleri aşağıda açıkladık.

Oxygen Forensics Mobil cihaz adli inceleme yazılımı adli bilişim alanında kullanılan en popüler yazılımlar arasındaki yerini almıştır. Sürekli olarak yapılan güncellemelerle yeni çıkan mobil cihazlar ve işletim sistemlerine olan desteğini arttırmaktadır. Mobil cihaz desteği ve incelemeciye sunduğu pratik çözümler ile diğer mobil inceleme yazılımları ile arasını hızla açmaktadır. Yazılımın menüleri kullanıcı dostudur.

Oxygen Forensics mobil cihaz inceleme yazılımının Oxygen Forensic Detective ve Oxygen Forensic Analyst 2 farklı sürümü bulunmaktadır. Oxygen Forensic Detective sürümü Analyst sürümünün tüm özelliklerini kapsamaktadır. İlave olarak Samsung cihazlarda fiziksel kopya alabilme, ekran kilidini devre dışı bırakma, kriptolu backup (yedek) dosyalarının incelemesi, cloud (Bulut) verilerine ulaşabilme, harita üzerinde veri analizi gibi üstünlükleri bulunmaktadır. İhtiyaçlara yönelik farklı sürüm kullanılması fiyat açısından incelemeciye avantaj sağlamaktadır.

Oxygen Forensics Mobil Cihaz İnceleme Yazılımının Özellikleri;

 • iOS, Android OS, BlackBerry 10, Windows Phone 8 işletim sistemi olan mobil cihazların tüm önemli verilerini alabilmektedir. Uygulamaların veritabanlarının şifrelerini çözebilmektedir.
 • Şu anda 340 farklı uygulama ve 2610 üzerinde uygulama sürümlerini desteklemektedir.
 • Desteklediği cihazların sürücülerini de sunmaktadır.
 • Mobil cihazın adli kopyasından;

- Hesap bilgilerini,

- Kimlik bilgilerini (Veritabanında kayıtlı ise)

- İletişim bilgileri,

- Sohbet ve çağrılar,

- Paylaşılan veriler (Medya dosyaları, Coğrafi koordinatlar, kişiler),

- Kullanım geçmişi ve çok daha fazlası elde edilebilmektedir.

 • OxygenForensics, çeşitli gruplara ait uygulamaların analizini yapabilir.

- Sosyal ağlar

- Messenger

- Web Tarayıcıları

- Navigasyon

- Seyahat

- Sağlık

 • OxygenForensics, iOS veya Android OS mobil cihazlara yüklenen casus yazılımları algılayabilir.
 • İncelemeci uygulamalara ait veritabanlarını ve kullanıcının kurduğu uygulamaların listesini görebilmektedir. Kullanıcının uygulamalardaki verileri ayrıştırılarak özel kullanıcı verileri sekmesinde gösterilir.
 • Elde edilen verilerin tümü veya sadece seçilen veriler popüler dosya formatlarından (PDF, RTF, XLS, XML, vb.) birine aktararak raporlayabilir.
 • Kayıtlardaki rehber, mesajlar, olay günlüğü, Skype, sohbet ve mesajlaşma uygulamaları gibi birden çok kaynaktan kişileri analiz eder.
 • Aynı kişileri farklı kaynaklarda otomatik olarak ortaya çıkarır ve bunları bir araya getirir.

Phonebook (Rehber); kullanıcıların isim, meslek, telefon numaraları, adresler, e-postalar, notlar gibi bilgilerini içerir. İncelemeciler doğum günleri, akrabalarının isimleri ve yıldönümleri gibi kişilerin özel bilgilerine de erişebilirler.

oxygen forensic 1

Parolalar; veritabanlarında ve uygulamalarda oturum açmada kullanılan kullanıcı adı, e-posta bilgileri ile bunlara ait şifreleri gösterebilmektedir.

oxygen forensic 2

 • Farklı mobil cihaz adli inceleme yazılımları tarafından alınan adli kopyaları ve backup dosyalarını açabilmektedir.

oxygen forensic 3

 • Ekran kilidi ve şifrelerini atlayarak Çin chipset’li cihazlardan fiziksel kopya alabilir. MediaTek (MTK) ve Spreadtrum çip setli tüm aygıtları desteklemektedir.

oxygen forensic 4

 • Android işletim sistemi cihazlarda Root işlemi;

    - Android OS cihazlarda incelemeciye kullanıcı verilerinin tamamını gösterir.

- Root işlemi bilgi ve tecrübe gerektirdiğinden Oxygen Forensic uzmanları bu işlemi otomatikleştirmeye yardımcı olurlar.

- Root haklarının cihaza kazandırılması için incelemeciye rehberlik eden veri çıkarma sihirbazı mevcuttur. Tescilli yöntemin önemli yararı ise cihaz yeniden başlatıldığında root erişiminin iptal edilmesidir. Bu yöntem root işlemini tamamen adli ve güvenli hale getirmektedir.

- Dahili hafıza ve hafıza kartında saklanan tam dosya sistemine erişim yetkisi verir.

- Uygulamalar, girişler, şifreler, geçmiş, önbellek ve çok daha fazlasını içeren kaydedilmiş verilere erişim sağlar.

- Şüphelinin geçmişteki coğrafi konum bilgilerini tespit eder.

- Veritabanında silinen verileri kurtarabilir.

- % 100 başarılı Root garantisi yoktur. Root işlemi 1.6 - 2.3.4 ve 3.0 - 5.1 sürümleri olan Android cihazlarında çoğunda kullanılabilir.

oxygen forensic 5

 • Samsung ve LG cihazlarda fiziksel adli kopya, root işlemine gerek kalmadan özel bir fiziksel kopya alma yöntemi ile alınabilmektedir. İşlem sırasında şifre geçilebilmektedir.

Social Graph; Suç gruplarındaki karmaşık bağlantıları görselleştirir. İncelemecilerin mobil cihaz sahipleri ve kişileri arasındaki bağlantıları gözden geçirmelerini, birden fazla cihaz sahipleri arasındaki bağlantıları ve ortak kişilerini tespit eder.

oxygen forensic 6

Oxygen Forensic Detective Enterprise; Birden çok yerel ve uzak iş istasyonlarına sahip kuruluşlarda 5, 10, 30, 50 PC’ye kadar bağlantı yapılabilen Enterprise sürümü mevcuttur.

 oxygen forensic 7

Oksijen Forensics Viewer; Oxygen Forensic ürünleri ile toplanan bilgileri görüntülemek ve paylaşmak için kullanılan bağımsız bir araçtır. Oksijen Forensic Viewer, Oxygen Forensic ürünlerinde yapılan yedeklemeleri yükler (Oxygen Forensic Detective veya Oxygen Forensic Analyst) ve silinen verileri analiz etme, şüphelilerin iletişimlerini inceleme ve her türlü kanıtın yerini belirleme, dahili arama yapma gibi özellikleri desteklemektedir.

oxygen forensic 8

Oxygen Forensic Cloud Extractor; Apple iCloud rehberleri, ajanda, Google hesabı, Google Konum Geçmişi, OneDrive, Microsoft Live, Dropbox, Box ve BitCasa yanı sıra Twitter ve Instagram da dahil olmak üzere çok çeşitli sosyal medyadan gelen 25'den fazla bulut deposundan veri toplayan ilk adli çözümdür.

İncelemeciler, bulut verilerini elde etmek için bulut hesabına hesap kimlik bilgileri ve parolalarını kullanarak girebilirler. Tespit edilen kimlik bilgileri ve parolalar Oxygen Forensic Detective’in parolalar bölümünde görüntülenir.

Elde edilen Bulut verisi Zaman Çizelgesi, Sosyal Grafik ve diğer analitik araçlarda ayrıntılı veri analizi için Oxygen Forensic Detective’de görülebilir ve diğer delillerle birleştirilebilir.

oxygen forensic 9

Global Search; Cihazın her bölümünde metin, telefon numaraları, e-postalar, coğrafi koordinatlar, IP adresleri, MAC adresleri, Kredi Kartı numaraları gibi birçok alanda ayrıntılı arama yapabilir.

oxygen forensic 10

File Browser; Dosya Tarayıcı bölümünde kullanıcının fotoğraflarını, videolarını, dokümanlarını ve cihaz veritabanlarına erişerek analiz edebilen güçlü bir araçtır. Metin, hex, multimedya, SQLite, Pist görüntüleyiciler, Coğrafi konum ve EXIF ​​bilgileri, dosyaları ve özelliklerinin görüntülemelerine yardımcı olur.oxygen forensic 11

Maps (Haritalar); Oksijen Forensic Detective, mobil cihazlar, bulut depolama alanı, hafıza kartları ve çekilen resimler dahil tüm olası kaynaklardan coğrafi koordinatları edinir. Analiz edilerek veriler hem çevrimiçi hem de çevrimdışı harita üzerinde görüntülenir.

oxygen forensic 12

 

Geo Locations; Web Bağlantıları ve Konumlar Bölümü, şüphelilerin ziyaret ettiği yerleri gösterebilir. Wi-Fi bağlantıları listesi ile incelemeciler şüpheli kişilerin nerede ve ne zaman Wi-Fi internet erişimini (genel veya özel) kullandığını ve konumunu tespit edebilir.

oxygen forensic 13

iTunes Backup; Şüphelinin bilgisayarında bulunan iTunes yedek dosyalarının incelenmesi ve analizinde Oksijen Forensic Suite ile incelemecilere yardımcı olur.

oxygen forensic 14

Key Evidence; incelemecilerin tespit ettiği önemli delillerin işaretlenmesini, sade ve düzenli şekilde görüntülenmesini sağlar.

oxygen forensic 15

Links and Stats; incelenen mobil cihazların kullanıcılarının sosyal bağlantılarını hızla ortaya çıkartır. Bağlantılar ve İstatistikler bölümünde; çağrıları, metinleri, multimedya mesajlarını,  e-posta mesajlarını ve Skype etkinliklerini analiz ederek cihaz kullanıcıları arasındaki sosyal bağlantıları tespit ederek grafik olarak sunabilir.

oxygen forensic 16

Oxygen Forensics Set; mobil inceleme yazılımı sahada kullanılmak üzere set halinde de sunulmaktadır. Set içerisinde; tablet PC, Oxygen Forensic Detective mobil inceleme yazılımı ve dongle, kablo seti, sürücü paketi, kullanma kılavuzu ve çanta mevcuttur.

oxygen forensic 17

Oxygen Forensics Ürünleri Karşılaştırması
Ürünün Özellikleri Oxygen Forensic Detective Oxygen Forensic Analyst
Desteklediği cihaz sayısı 13540'ın üzerinde 13540'ın üzerinde
Ekran kilidini geçebilme
Ekran kilidini devre dışı bırakma
Samsung cihazlarda fiziksel adli kopya alabilme
iOS cihazların desteği
Android cihazların desteği
Windows telefon desteği
Windows mobil cihaz desteği
BlackBerry cihazların desteği
Symbian akıllı telefon desteği
Bada telefonların desteği
Çin telefonların desteği (MTK, Spreadtrum)
Hafıza kartı fiziksel adli kopya alabilme
Kriptolu olmayan Backup dosyalarını ayrıştırabilme
iOS backup ve kopyalar (iTunes dahil)
Android backup ve kopyalar
BlackBerry backup   (BBB,IPD)
Nokia backup (NBU, MBK)
Cihazda Root veya JailBreak işleminin yapılıp yapılmadığının tespiti
Çip fiziksel kopya alabilme
Kriptolu backup dosyalarını ayrıştırma
iTunes backup şifresini kurtarma
Android (ADB) backup şifresini kurtarma
Android kopyalarının şifresini kurtarma
Mobil Cihaz veri kurtarma
Dosya sistemi
Bağlantılar
Mesajlar
Ajanda, notlar ve görevler
Kullanıcı sözlükleri
Desteklediği uygulama sayısı 340'ın üzerinde 340'ın üzerinde
Desteklediği uygulama versiyon sayısı 2610'un üzerinde 2610'un üzerinde
Casus yazılım tespiti
Şifre ve parolalar
Silinen verileri kurtarma
Dahili SQLite görüntüleyici
Dahili Plist görüntüleyici
Cihaz verilerinin raporlanması 11 format 11 format
Cloud Veri Kurtarma
Cloud servisleri desteği 25 Üzeri
iOS cihazlarından Cloud için kimlik ve şifre bulabilme
Android cihazlarından Cloud için kimlik ve şifre bulabilme
Windows telefonlardan Cloud için kimlik ve şifre bulabilme
Apple servisleri desteği
Microsoft servisleri desteği
Google servisleri desteği
Sosyal medya uygulamaları desteği
Veri depolama servisleri desteği
iCloud backup ayrıştırma
Windows telefonlarda cloud backup ayrıştırma
Veri Analizi
Arama kayıtlarının tespiti
Arama kayıtları analizi
Veri izi tespiti
Görsel bağlantı analizi
Zaman çizgisine göre olayları sıralama
Birleştirilmiş bağlantı analizi
Önemli Delillerin tespiti
Veri arama imkanı
İnceleme listeleri oluşturma
Haritalar
Ziyaret edilen yerlerin haritada gösterilmesi
İzlenen rotaların harita üzerinde gösterilmesi
Ortak mekanların harita üzerinde gösterilmesi
İnternet bağlantısız harita kullanımı

Oxygen Forensic ürünleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve yazılımı temin etmek için lütfen BigData Forensic ile irtibata geçiniz.

 • Veri Kurtarma Yapılan Aygıtlar

hard-disk-kurtarma

  

flash-kurtarma

          

ss-veri-kurtarma

   

server-kurtarma

   

raid-kurtarma

   

dvr kayit

 

mobil

 
Hard Disk   USB Bellek   

SSD

 

Server

 

RAID

 

DVR-Kayıt Cihazı

   Mobil Cihaz